Previous

2024 Standing Committees of the Seneca County Board of Supervisors

Standing Committee meetings are scheduled for the fourth Tuesday of every month beginning at 6:00 p.m.


1. AGRICULTURE AND ENVIRONMENTAL AFFAIRS

Responsible for Agriculture Districts, Cornell Cooperative Extension Service, Soil & Water Conservation Districts, Lake “weed control”, Clean “Green” Energy, County Solid Waste Management Plan, and keeping the Board of Supervisors abreast of those activities within Seneca County and their potential environmental impacts.

Chair- Paul Kronenwetter – BOS member representative to: Region 8 Fish and Wildlife Management Advisory Board & Seneca Lake Watershed Inter-Municipal Organization
Vice-Chair- Michael Reynolds (BOS member to Cornell Cooperative Extension CCE) & Soil & Water
Member- Frank Schmitter
Member- Lucas Latini
Member- Robert Hayssen


2. WAYS AND MEANS

Responsible for the County Finance Department and Budget, County Treasurer Department, Real Property Tax Services, Fixed Asset Procurement, Purchasing and the Information Technology and Communications Department.

Chair- Elizabeth Partee– Finance Director (BOS member to Vacancy Committee)
Vice-Chair- Ernie Brownell – Majority Leader (per rule #26)
Member- Michael Rhinehart
Member- Robert Shipley
Member- Don Trout


3. ECONOMIC DEVELOPMENT AND TOURISM & Housing

Responsible for the Planning & Community Development Department, Planning Board, Industrial Development Agency, Tourism Promotion Agency, Finger Lakes Regional Airport, all Federal and State grants, and housing development. Will review & interview IDA board members for replacement or to fill vacancy. Will work directly with the broadband committee.

Chair- Jeffrey Trout
Vice-Chair- Ernie Brownell (BOS member to IDA Board)
Member- Robert Shipley member to Airport Advisory Board
Member- Elizabeth Partee BOS (BOS member to Chamber of Commerce Board & SCACOT)
Member- Lucas Latini


4. HUMAN RESOURCES AND GOVERNMENT OPERATIONS

Responsible for the Human Resources Department, Insurance, Risk Management, Worker Compensation and Third-Party Administrator, Labor Management, Civil Service employee contracts, salaries, benefits, ethics and affirmative action program. County Clerk, Motor Vehicles Office, Board of Elections, Records Management, Board of Supervisors, Rules and Order of Business, Legislative proposals and reviews, Clerk to the BOS, County Manager, Purchasing, County Law Department, County Historian and Code Enforcement Department.

Chair- Joseph Borst (BOS member to Vacancy Committee)
Vice-Chair- Michael Rhinehart (BOS member to Vacancy Committee)
Member- Elizabeth “Beth” Partee (BOS member to Vacancy Committee)
Member- Jeffrey Trout
Member- Robert Shipley


5. HEALTH AND HUMAN SERVICES

Responsible for the Public Health Department, Department of Human Services, Social Services Programs, Workforce Development & Youth Bureau, Office for the Aging, Division of Mental Health Services, Addictions Treatment and Prevention, Domestic Violence Program, Community Services Board, Weatherization Programs, Veterans Service Agency, and Community Colleges.

Chair- Robert Hayssen
Vice-Chair- Michael Reynolds
Member- Joseph Borst (BOS member to Board of Health) + (member to Community Services Board)
Member- Lucas Latini
Member- Paul Kronenwetter


6. INTERGOVERNMENTAL AFFAIRS

Responsible for issues engaging with local, county, state, federal and tribal governments, including interaction with other NYS counties thru the NYS Inter County Association..

Chair- Joseph Borst
Vice-Chair- Michael Enslow
Member- Frank Schmitter
Member- Jeffrey Trout
Member- Ernie Brownell
Special Intercounty Representative- Kyle Lovell- County Manager


7. PUBLIC WORKS

Responsible for the Division of Public Works, County Highway Department, Recycling & Municipal Solid Wastes, Department of Weights & Measurers, Facilities Department, County Capital Improvement Plan, Parks and Recreation. Also responsible for developing and implementing a facilities master plan.  Responsible for the counties vehicle fleet and asset management will work directly with special fleet committee.

Chair- Michael Rhinehart
Vice-Chair- Paul Kronenwetter
Member- David Hayes
Member- Frank Schmitter
Member- Don Trout


8. PUBLIC SAFETY AND CRIMINAL JUSTICE

Responsible for Sheriff’s Office Enforcement and Corrections, Probation Department, District Attorney, Public Defender, Courts, Justices & Constables, Criminal Justice Advisory Board, Coroners, Office of Emergency Management, E-911 Communications Center, Fire Mutual Aid Coordination, Traffic Safety Board and STOP-DWI Program.

Chair- Ernie Brownell (BOS member to Criminal Justice Adv. Board)
Vice-Chair- Michael Rhinehart
Member- Michael Reynolds
Member- David Hayes
Member- Don Trout


9. WATER & SEWER TREATMENT MANAGEMENT & OPERATIONS

Responsible for all matters related to Seneca County Sewer Districts 1, 2, 3 & 4 and Seneca County Water District 1. Will work with and move forward study of forming water and sewer authority.

Chair- David Hayes
Vice-Chair- Don Trout
Member- Michael Reynolds
Member- Jeffrey Trout
Member- Robert Hayssen